Taş Duvar

İSTİNAT DUVARI​

İstinat duvarı; Bu, kazıları, mevcut eğimleri ve / veya oluşturulacak dolgu alanlarını desteklemek, toprağı tutmak veya yapıları farklı yüksekliklerde inşa etmek için kullanılan bir mühendislik yapısıdır. Bu binaların tarihi incelendiğinde, kullanım amaçlarına ve malzeme özelliklerine göre artmış; Farklı malzemelerle uygulama alanlarını basit sistemlerden karmaşık sistemlere kadar buldular.

Çamur tuğla duvarları, tuğla duvarlar, beton duvarlar, duvar duvarları, betonarme duvarlar, tampon duvarlar, sütun duvarları, toprak çivilenmiş duvarlar, öngerilmeli ankrajlı duvarlar ve benzeri gibi klasik yöntemler istinat duvarları ile yapılabilir;

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Terramesh Sistemi, Yeşil Terramesh (Yeşil Duvar) Sistemi, Earth Earth, Gabion Ağırlık Tipi İstinat Duvarı gibi hibrit sistemler de esnek sistemler ile uygulanabilir. Özellikle beton istinat duvarı etkisiz olduğu durumlarda; bu duvar sistemi sıklıkla tercih edilir.

İstinat Yapıları

İstinat yapısı vücutlarına etki eden toprak baskısına göre çalışmak; iki sınır değerle ayrılırlar. Bunlar “duvar az miktarda bir dolgu maddesiyle taşındığında oluşan aktif toprak basıncı” ve “duvar doldurma yönünde hareket ettiğinde arka zeminin şişmesinden kaynaklanan pasif toprak basıncıdır. Her iki durumda da geçersiz.

Lateral toprak basıncının klasik (aktif, pasif) çalışmaları ve duvarlara etkileri Coulomb (1776) ve Rankine (1857) tarafından yapılmıştır. Deprem hareketine bağlı olarak aktif ve pasif dinamik zemin basıncı hesaplamasının ilk çalışması Okabe (1926) ve Mononobe-Matsuo (1929) tarafından yapılmıştır.

İstinat duvarı, toprağı yüksek bir setin kenarında tutmak için kullanılan duvar istinat duvarıdır.

BAHÇE DUVARI
Bahçe duvarları evinizin çevresine fazladan bir güvenlik sağlıyor. Ayrıca dışarıdan gelen çöplerin bahçenizi kirletmesini de engellemektedir. Beton bahçe duvarları kullanılan malzeme nedeniyle sağlam bir yapıya sahiptir. Güvenlik için istenmeyen kişileri ve sokak hayvanlarını uzak tutar. Bahçenizi zarar görmeden dekore etme şansını size sunmaktadır. Bahçenizi dışarıdan gelen çöplere karşı korumaktadır. Bahçe duvarı fiyatları örülen uzunluğa ve malzemeye göre farklılık göstermektedir. Çalışma alanlarımız için farklı farklı birçok model bahçe duvarı yaptırabiliriz. Sarmaşık gibi öğeler eklenerek dekoratif bir bahçeye sahip olabiliriz. Hem bahçemizin zarar görmesini engellemiş hem de dekoratif bir alan oluşturmuş oluruz. Bahçe duvarı kalitesi yapan usta tarafından belirlenmektedir. Yapan kişi ne kadar deneyimli ise duvarın ömrü daha uzun olur. Gerçek taşlardan da bahçe duvarı örebilen bu ustalar tecrübeli olmalıdır. Bahçe duvarınızın zamanla yıpranması ve bozulması bu ustaların yaptıkları işlere bakmaktadır. Birden fazla bahçe duvarı modeli bulunmaktadır. Kişinin tercihlerine göre şekil ve malzeme kullanılır.

Bahçe Duvar Modelleri; Düz beton Bahçe duvarları, Doğal taştan yapılan bahçe duvarları, Doğal taş görünümlü bahçe duvarları, İstinat duvarları, Dekor amaçlı şekillendirilmiş bahçe duvarları